Opis usuwania tatuażu:
Do usuwania tatuażu stosowano różne metody. Jednak dopiero pojawienie się lasera Picosekundowego spowodowało, że skuteczne usuwanie tatuaży stało się możliwe.
Laser Picosekundowy kumuluje energię w ultrakrótkim (picosekundowym) impulsie w efekcie czego cząsteczki barwnika ulegają rozbiciu bez nadmiernego przegrzania tkanek.
Światło lasera powoduje rozbicie barwnika z wierzchnich warstw skóry na drobne cząstki. Podczas pierwszych minut po zabiegu część rozbitych cząstek barwnika ulega odparowaniu.
W ciągu kolejnych tygodni po zabiegu pozostały rozdrobniony barwnik ulega procesowi fagocytozy, co skutkuje dalszym rozjaśnieniem tatuażu. Podczas każdego kolejnego zabiegu barwnik zostaje stopniowo usunięty z głębszych warstw skóry, a tatuaż staje się coraz jaśniejszy aż do całkowitego usunięcia. Za pomocą lasera usuwamy tatuaże w ciemnych kolorach (czarnym, szaro-granatowym, grafitowym, szarym, brunatnym itp.) oraz tatuaże kolorowe.
Zabieg trwa w zależności od rozmiaru tatuażu od kilku do kilkunastu minut. Dzięki użyciu nowoczesnego lasera zabieg jest bezpieczny i niepozostawiający blizn.
Po zabiegu
Po zabiegu w miejscu usuwanego barwnika pojawią się zaczerwienienie, swędzenie a czasami strupki. Jest to normalny proces, podczas którego barwnik jest eliminowany. Jeżeli powstały strupki, to bezpośrednio po zejściu strupków miejsce po usuwanym barwniku może być zaróżowione prze okres około 2 tygodni. Należy być świadomym, że proces usuwania barwnika nie daje 100% efektu. Skóra w miejscu usunięcia nie będzie już taka, jak przed wykonaniem tatuażu (wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji skóry, może ujawnić się blizna, która powstała w trakcie tatuowania!).
Liczba zabiegów zależy od:
- koloru tatuażu
- wielkości/gęstości zawartego w komórkach skóry barwnika
- typu barwnika
- gęstość/głebokości osadzania pigmentu
- koloru skóry (im mniej opalona skóra tym bezpieczniejszy oraz efektywniejszy zabieg)
- indywidualnej reakcji układu immunologicznego na laser
Przeciwwskazania do zabiegu:
- ciąża,
- skłonność do tworzenia bliznowców,
- zażywanie leków uwrażliwiających na światło,
- choroba nowotworowa,
- aktywna opryszczka,
- stosowanie antybiotyków
- świeże rany, które mogą krwawić,
- zmiany wywołane cukrzycą, chemioterapią, radioterapii.